Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 18.05.2014 13:39:49

ch. s. "de Lobo monte"- F.C.I.

  Jak jsme ke kavkazákům přišli? Kdybych to vzala od úplného začátku, tak bych Vás vzhledem ke svému věku brzo nudila.Proto si myslím,že určité období radši přeskočím.Začnu dobou, kdy jsme se rozhodli, že opustíme ruch a shon města a odejdeme bydlet někam na venkov.Nakonec zvítězila nejvýchodnější obec naší republiky- Bukovec.Přesněji řečeno, samota příhraničních lesů masivu hory Girová. 

  S přestěhováním se mi naskytla příležitost splnit si svůj velký sen,chovat velkého psa.Kromě toho,že měl být velký jsem hleděla i na to,aby dané plemeno mělo od přírody v genech hlídání.Přece jen, mé zkušenosti s výcvikem byly základní. Náhoda nebo jak manžel s oblibou říká osud tomu chtěl, že jsme měli možnost vidět u známých fenku středoasijského ovčáka s velmi milým jménem Adélka.Věřte mi, ale milé bylo jen to jméno.Fenka byla nekompromisní a dávala nám jasně najevo kde je naše místo-za plotem a pokud je to možné, ať se radši už nikdy neukazujeme.                                                             

   Po prostudování dostupných informací jsem se nakonec rozhodla,že to bude kavkazský ovčák.Čas ukázal,že naše rozhodnutí bylo správné.Dokonce jsme se dozvěděli,že se u nás nachází stezka chráněných zvířat rysa,medvěda a vlka.A které plemeno by bylo nejvhodnější? Naštěstí nám z šelem kříží cestu jen lišky.Nyní je to už rok a půl kdy jsme si přivezli fenečku jménem Embada. Z roztomilého medvídka vyrostla nádherná fena s osobitou povahou,která na výstavách získává od rozhodčích výborná hodnocení.Jednou jsem někde slyšela,že jeden kavkazák je málo.Něco na tom asi bude,protože půl roku po příchodu Embady jsme si přivezli dalšího kavkazáka,tentokrát pejska jménem Amulet,kterému říkáme Nagazi alias Nagy.I z tohoto roztomilého štěňátka vyrůsta impozantní pes s poněkud prudší povahou.Což nám, až na pár menších problémů nevadí, protože psy jsme si pořídili především na hlídání.Nyní se oba přiblížili věku,kdy je bude možné uchovnit a snad se i my, a na to se já těším nejvíc, dočkáme prvních štěňátek.

  Zatím si ten čas zkracujeme občasnými návštěvami výstav (proč trochu nepozlobit konkurenci) a klubových srazů.Tím získáváme cenné zkušenosti od jiných chovatelů, které se nám určitě budou hodit,protože jsme začínající chovatetelská stanice.Prioritou ale nadále zůstává,že psi musí hlavně dobře hlídat jak nás, tak i tu spoustu zvířat která žijí s námi.Nutno podotknout, že svůj úkol plní bezchybně (I když mám občas pocit, že se k nám někdo neustále dobývá).

  Na závěr chci ještě osobně poděkovat Janě Smržové z ch.s. Šejtanova smečka,která je vždy ochotná poradit a odpovědět mi na jakoukoliv,mnohdy všetečnou otázku.Jani, děkuji!!

       31.12.2007                                                                                                                                                                                                 Andrea H. 

TOPlist